Kauçuk Çeşitleri

Nitril (NBR)

Nitril sızdırmazlık elemanlarının büyük kısmı için önerilir ve çok yaygın bir kullanıma sahiptir. Nitril (NBR) bir Butadiene-Acrylo Nitrile (ACN) polimer olarak da adlandırılır. Alifatik hidrokarbonlar (örnek olarak Petrol, Bütan, Propan ) mineral yağları, yağlama yağları, Grup H, HL, HLP tip yağlar ve gresler, HFA, HFB ve HFC, bitkisel ve hayvansal gres yağları, hafif ısıtma ve diesel yakıtında oldukça iyi dayanım özellikleri gösterir. Yakıtlar ve sanayi sıvıları için değişik karışımları yapılmaktadır. Standart Nitril karışımı, -30°C, +105°C’ye kadar kullanılmak üzere önerilir. Kısa aralıklı çalışmalarda +120°C’ye kadar kullanılabilir.

HNBR
NBR polymerinin tamamının ya da bir bölümünün çift bağlı butadien ile hydrojene edilmesi ile elde edilen bir elastomer türüdür.Standart NBR karışımına nazaran yüksek ısı ve yüksek mekanik değerlerine sahip olan HNBR, -30 ile +150 C° arasında kullanılmak üzere önerilir.

Silikon
Silikon, -60°C ile 200°C arasında elastikiyetini korur. Dinamik uygulamalarda tavsiye edilmez. Ozon, hava ve yağa karşı direnci iyidir.

Viton (FKM-Flourel)
Viton veya Flourel ticari isimli bu malzeme, -30°C ile 225°C arasında her tip gres, yağ ve solvente dayanıklıdır. Birçok kimyasallara karşı direnci çok iyidir.

Neopren (CR)
-45°C ile 100°C arasında kopma, yırtılma ve aşınmaya karşı çok dayanıklıdır. Aleve karşı dirençlidir.Aynı anda yağa ve atmosferik şartlara dayanıklılık istenen yerlerde kullanılır.

Poliüretan (PU)
-30°C ile 100°C arasında kopma, yırtılma ve aşınmaya karşı mükemmel dayanıklılığı vardır, hava ve ozona dirençlidir.Özellikle yüksek basınç sızdırmazlık elemanı ve mil sıyırıcı olarak kullanılır.

Etilen Profilen Kauçuk (EPDM)
-40°C ile 145°C arasında kullanılabilir. Fosfat, ester akışkanlarına, otomotiv fren yağlarına ve buhara karşı direnci çok iyidir.

Sitren Butadien Kauçuk ( SBR )
-50°C ile 100°C arasında glikol esaslı fren yağlarına, inorganik asitlere, bazlara ve alkole karşı direnci iyidir.

Tabii Kauçuk (NR)
-60°C ile 100°C arasında kullanılır. Yüksek esneklik gerektiren yerlerde tavsiye edilir.

Polyacetal (POM)
Hidrolik-pnömatik sistemlerde genel yataklama malzemesidir. 80°C’ye kadar sıcaklıklarda ölçü stabilizasyonu mükemmeldir. Çok düşük su absorbsiyonu önemli özelliklerindendir. Sıcaklık aralığı -40°C ile 140°C arasındadır.